Maszyny do gięcia rur

Do gięcia rur małych średnic stosuje się jeszcze na budowie giętarki ręczne omówione w p. 5.5. Wygodniejsza, bardziej wy- dajna oraz mająca szersze zastosowanie jest giętarka hydrauliczna z napędem ręcznym. Giętarka ta składa się z pompki i zbiorniczka z cieczą. Za pomocą pompki ciecz tłoczy się do cylindra wyposażonego w tłok. Na tłoku znajduje się tłoczysko zakończone kamieniem gnącym wymiennym – zależnie od średnicy giętej rury. Całe urządzenie jest ustawione na wspólnej ramie stalowej. W ramie tej na ramionach bocznych znajdują się otwory do zamocowania sworzni oporowych. Rozstaw tych sworzni można zmieniać zależnie od średnicy giętej rury. Po dokonaniu wygięcia otwiera się zaworek spustowy i tłoczysko wraca do położenia wyjściowego.

Obecnie w zakładach prefabrykacji stosuje się powszechnie giętarki hydrauliczne z napędem elektrycznym. Giętarka hydrauliczna typu ZREMB-GII2 (rys. 6-7) jest przeznaczona do gięcia rur instalacyjnych o średnicach 10-1-50 mm.

Cale urządzenie giętarki spoczywa na ramie, której przednia część ma oś z dwoma kolami na pierścieniach gumowych, a tylna część ma dwie nogi ze stopkami. W dolnej części jest zamocowany silnik elektryczny i pompa zębata na łapach. Pompa jest połączona z silnikiem sprzęgiem tarczowym. Króciec ssawny pompy łączy się przez przewód ze zbiornikiem oleju króciec tłoczny zaś – z zaworem przelewowo-rozdzielczym.

Do gięcia rur o średnicy 50-1-125 mm stosuje się w zakładach prefabrykacji również giętarki hydrauliczne z napędem elektrycznym o znacznym nacisku prasy na tłoku wynoszącym 600 kN. Giętarki te mają różną konstrukcję i budowę są dostarczane do zakładów z zagranicy.

Leave a Reply