Wyposażenie pralni

Pralnie wyposaża się w wiele urządzeń, które podczas prania bielizny przyczyniają się do usunięcia z niej brudu, potu i innych zanieczyszczeń. Nie wnikając w szczegóły prania omówiono poniżej najbardziej typowe urządzenia stanowiące wyposażenie pralni.

Kadzie zamokowe mogą być stale i przewoźne (ruchome na kółkach). Kadzie stale betonowe lub żelbetowe są wykładane od wewnątrz lastrykiem lub płytkami fajansowymi szkliwionymi, a kadzie żeliwne najczęściej są od wewnątrz emaliowane. Kadzie tego typu mogą być okrągłe, owalne bądź prostokątne. Wielkość ich zależy od ilości moczonej bielizny, a ilość bielizny – od wielkości zakładu. Średnice (lub długości boku) kadzi najczęściej wynoszą 600-i-1000 mm przy głębokości 800 mm. Głębokość ta jest uwarunkowana możliwością wyjmowania z kadzi bielizny bez zbytniego nachylania się.

Montaż kadzi stałych niczym nie różni się od montażu zwykłej wanny (a niekiedy wanna służy jako kadź zamokowa), gdyż podobnie jak ona wyposażone są w spust (osołnięty siatką), przelew i dopływ wody.

Kadzie przewoźne (okrągłe, owalne lub prostokątne) są najczęściej wykonane z klepek drewnianych ściągniętych obręczami. Są one umieszczone na podwoziu z kółkami gumowymi, co umożliwia jazdę z bielizną do pralnicy.

Leave a Reply